Nerwica lękowa

Nerwica lękowa – czym się objawia i do czego może prowadzić? Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Nerwica lękowa to jedna z najczęstszych form trudności psychicznych, z jakimi wiele osób mierzy się w dzisiejszych czasach. Jest to rodzaj zaburzenia, który charakteryzuje się szeregiem przykrych objawów, do najczęstszych z nich należą: ataki paniki, niewyjaśnione poczucie niepokoju, bóle klatki piersiowej czy głowy. Co warto zrobić, podejrzewając u siebie nerwicę lękową? Do czego może prowadzić to zaburzenie?

Codzienne funkcjonowanie osoby z nerwicą

Osoba zmagająca się z nerwicą lękową odbiera świat zupełnie inaczej niż zdrowa. Epizody lęku często pojawiają się nieoczekiwanie, jedynie czasem są ściśle związane z konkretnymi sytuacjami lub wydarzeniami. Podczas takich napadów lęku ludzie często czują mocne kołatanie serca, trudności w oddychaniu czy drżenie rąk. Opanowanie lękowego ataku to nie wszystko. Problemy ze snem, koncentracją, a także ciągłe uczucie napięcia wewnętrznego potrafią skutecznie utrudnić życie zawodowe, rodzinne i prywatne. Niezrozumienie problemów wewnętrznych przez najbliższych często prowadzi do konfliktów lub całkowitego wycofania chorego z bliskich mu dotychczas relacji. Wiele osób zastanawia się więc skąd biorą się zaburzenia nerwicowe i co je wywołuje. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Rolę grają tutaj czynniki genetyczne, czyli dziedziczenie konkretnych zaburzeń po przodkach oraz czynniki środowiskowe – np. długotrwałe stresujące warunki życia lub pracy.

Nerwica lękowa

Do czego prowadzi nieleczona nerwica lękowa?

Ignorowanie doświadczanych psychicznie trudności jest prostą drogą do znacznego pogorszenia stanu zdrowia na wszystkich płaszczyznach. Stres i niepokój odczuwane na co dzień prowadzą do depresji i chorób jej towarzyszących. Objawami fizycznymi nieleczonej nerwicy mogą być też m.in. problemy z układem oddechowym, sercem, trawieniem, nieuregulowane ilości hormonów czy choroby układu immunologicznego. Zaburzenia emocjonalne bardzo często wiążą się również z izolacją społeczną, co wzmaga cierpienie osoby chorej. Unikanie sytuacji wywołujących epizody lękowe w głowie osoby zmagającej się z tą trudnością może wydawać się dobrym rozwiązaniem. W rzeczywistości jest to znaczne ograniczanie swojego życia towarzyskiego, społecznego, a także rozwoju osobistego. Nieleczona nerwica znacznie obniża jakość życia, zabiera radość i spontaniczność w działaniu.

Gdzie znaleźć pomoc dla chorego?

Osoby chore na nerwicę lękową powinny niezwłocznie poszukać profesjonalnej pomocy. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest wizyta u lekarza psychiatry. Profesjonalista wysłucha objawów i zada szereg pomocniczych pytań, starając się zrozumieć przyczynę cierpienia. Przed samą wizytą warto również wykonać podstawowe badania krwi, tak by wykluczyć choroby wywołujące zbliżone objawy, np. zaburzenia pracy tarczycy. Podczas wizyty lekarz psychiatra dobierze odpowiednią farmakoterapię czyli leki, które znacznie wyciszą lęki i niepokój. Specjalista może również zalecić psychoterapię czyli cykliczne spotkania z psychoterapeutą, polegające na analizie trudności podczas rozmowy. Krótka wizyta u psychiatry oraz stosowanie się do zaleceń może znacząco podnieść jakość życia. A w perspektywie kilku miesięcy całkowicie wyleczyć z uciążliwych napadów lękowych. Nie warto więc zwlekać, bo szybko rozpoznana choroba i zastosowanie zaleceń sprawia, że możemy uniknąć wielu przykrych konsekwencji dla zdrowia fizycznego, psychicznego, ale także życia rodzinnego i zawodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *