Profilaktyka pozwala wcześnie wykrywać różne schorzenia i unikać problemów zdrowotnych, zanim te się rozwiną. Kompleksowe badania profilaktyczne – co warto badać i jak często? Cóż, jest to taki temat, który powinien zainteresować każdego odpowiedzialnego mężczyznę, niezależnie od jego wieku.
Kompleksowe badania profilaktyczne — jakie badania wchodzą w ich skład?
Kompleksowe badania profilaktyczne to coś więcej niż tylko jedna wizyta u lekarza. Zdecydowanie nie powinien być to jednorazowy zryw. W ramach badań profilaktycznych wykonywana jest m.in. regularna morfologia krwi, dzięki której możemy sprawdzić, czy w organizmie nie rozwija się na przykład:
- anemia,
- infekcja,
- inne stany zapalne.
Bardzo ważne jest również badanie poziomu cukru we krwi. Dlaczego? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo proste: cukrzyca może rozwijać się niezauważenie.
Badanie lipidogramu również powinno znaleźć się na liście badań obowiązkowych, zwłaszcza w przypadku panów, którzy przekroczyli czterdziesty rok życia. Wysoki cholesterol, nieleczony, może bowiem prowadzić do chorób serca, a przecież to właśnie tego typu schorzenia są jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce.
Jak często należy wykonywać badania profilaktyczne?
Rzecz jasna, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. To, jak często należy wykonywać badania profilaktyczne, zależy np.:
- wieku,
- stanu zdrowia,
- historii chorób w rodzinie.
Generalnie, powinno się przestrzegać następujących zasad:
- mężczyźni do 30. roku życia powinni odwiedzać lekarza nie rzadziej niż raz na dwa lata (przy czym niektóre badania, w tym np. kontrola ciśnienia czy morfologia, zaleca się wykonywać co najmniej raz w roku),
- mężczyźni po 40. roku życia powinni wykonywać badania profilaktyczne przynajmniej raz w roku, w tym w szczególności badania krwi, lipidogram, cukier, a także EKG serca oraz badanie prostaty.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat regularnych badań profilaktycznych? Oprócz podstawowych badań krwi i ciśnienia, mężczyźni powinni zwrócić uwagę na inne aspekty swojego zdrowia. Po czterdziestce zaleca się regularne badania EKG serca, które pomogą ocenić, czy serce pracuje prawidłowo. To badanie może wykryć zaburzenia rytmu serca czy inne nieprawidłowości, które mogą prowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości. Dla mężczyzn, którzy palą papierosy, bardzo ważne są także badania układu oddechowego, w tym w szczególności takie jak spirometria, która ocenia wydolność płuc. Palenie to główny czynnik ryzyka rozwinięcia się chorób płuc, do których zalicza się w szczególności przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy rak płuc.
Profilaktyka – dlaczego regularne badania są tak ważne?
Nie ma co się oszukiwać i ukrywać, że większość z nas nie lubi chodzić do lekarzy… kiedy jednak pomyślimy o poważnych konsekwencjach wynikających z zaniedbania swojego zdrowia, badanie raz w roku wydaje się bardziej znośną perspektywą. Nie od dziś bowiem wiadomo, że profilaktyka to klucz do długiego, zdrowego życia, a badania okresowe profilaktyczne są tu dobrym przykładem. Wykrycie choroby w jej początkowym stadium nierzadko daje ogromne szanse na jej skuteczne wyleczenie oraz uniknięcie poważnych powikłań. Choroby przewlekłe, w tym na przykład:
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- nowotwory,
mogą rozwijać się nawet latami bez żadnych objawów, a my możemy nie zdawać sobie sprawy, że coś jest nie tak. Tymczasem, regularne badania profilaktyczne pozwalają mężczyznom na bieżąco monitorować stan zdrowia i reagować w odpowiednim momencie.