Klasyczna biała koszula podstawą garderoby u mężczyzny

Biała, klasyczna koszula to obowiązkowy element męskiej garderoby. Można ją łączyć z różnymi stylizacjami – zarówno okazjonalnymi, jak i codziennymi. Jaka jest historia białej, męskiej koszuli i dlaczego jest ona uważana za symbol dobrego gustu?

Klasyczna biała koszula – must have współczesnego mężczyzny

Klasyczna biała koszula męska to niepodważalny symbol elegancji i dobrego smaku. Można ją łączyć zarówno z eleganckim garniturem, jak i wygodnymi jeansami. Sprawdza się podczas uroczystości rodzinnych i firmowych, konferencji, oficjalnych kolacji, a także spotkań z przyjaciółmi czy wyjścia do kina. Dobrze dopasowana podkreśli również męską urodę.

Chcąc osiągnąć optymalne efekty estetyczno-wizualne, warto posiadać we własnej szafie kilka różnych modeli tej ponadczasowej części garderoby.

Biała koszula na przestrzeni wieków

Historia białej koszuli męskiej sięga korzeniami czasów średniowiecznych. Co prawda pierwotnie stanowiła ona element męskiej bielizny i nie była eksponowana, jednak obowiązkiem każdego mężczyzny było posiadanie tego rozwiązania.

Sytuacja uległa zmianie w wieku XVI, kiedy to krzykiem mody stały się wcięte, męskie kubraki. Białe koszule stały się wówczas bardziej widoczne. Jednakże jako podstawowy element męskiej stylizacji uznano je dopiero w w wieku XVIII, Cechą ówczesnych koszul były efektowne zdobienia.

Współczesny krój białej koszuli męskiej powstał w wieku XIX i stanowił symbol bogactwa i dobrego pochodzenia. Biała koszula męska uważana była wówczas za towar luksusowy, co wynikało przede wszystkim z wysokich kosztów osiągnięcia czystej bieli. Białe koszule stanowiły nieodłączny element formalnych stylizacji oraz podczas hobbystycznego uprawiania sportu.

Przełom stylizacyjny nastąpił w wieku XX, kiedy to białe koszule na stałe zagościły w męskich szafach. Nosili je przedstawiciele różnych klas społecznych. Zniwelowano również ograniczenia stylizacyjne – podobnie, jak dziś, białe koszule można łączyć zarówno ze smokingiem czy eleganckim garniturem, jak i jeansami, a nawet krótkimi spodenkami.

Koszula koszuli nie równa – czym kierować się podczas wyboru?

Obecnie w sklepach z męską garderobą znaleźć można bogaty wachlarz różnorodnych propozycji. Białe koszule męskie różnią się przede wszystkim krojem oraz materiałem, z którego zostały wykonane.

Optymalnym rozwiązaniem są koszule z bawełny. Spotkać można również propozycje zawierające domieszkę poliestru, dzięki czemu nie trzeba martwić się o zagniecenia. Na specjalne okazje warto zakładać stylowe koszule z naturalnego jedwabiu.

Kolejną kwestią jest krój i rozmiar. Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdują się koszule regular, slim fit oraz relaxed.

Slim fit to modele adresowane przede wszystkim dla szczupłych mężczyzn, którzy chcą wyeksponować atletyczną budowę ciała. Jeśli jednak konieczne jest zatuszowanie mankamenty natury, zdecydowanie lepszą alternatywą są luźniejsze modele regular. Koszule relaxed powstały z myślą o nieco tęższych użytkownikach.

Wpływ na efekty stylizacyjne ma również typ kołnierzyka, który należy dopasować nie tylko do kształtu twarzy, ale także do sytuacji, w której konkretna koszula zostanie użyta. Kołnierzyki typu kent polecane są panom o kwadratowej lub okrągłej twarzy. Szersze modele optycznie powiększają głowę. Mniej formalna stójka pasuje osobom o długiej szyi.

Znaczenie ma także odcień bieli. Śnieżnobiałe koszule idealnie komponują się z eleganckim smokingiem, powinni je również zakładać mężczyźni o śniadej cerze i ciemnej oprawie oczu. Ciemnowłosi panowie mogą pozwolić sobie również na koszule w kolorze kości słoniowej. W przypadku jasnej karnacji i blond włosów najlepiej zdecydować się na śmietankową biel, która efektownie podkreśli atuty męskiej urody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *