tkaniny

Dobrej jakości materiały w Twojej szafie. Wybieraj tkaniny świadomie.

Nie zaprzeczysz temu, że ubrania odgrywają istotną rolę w naszym codziennym życiu. Oprócz bardziej praktycznej funkcji, jaką jest ochrona naszego ciała, stanowią one sposób, na wyrażenie własnego siebie. Podstawą każdej odzieży jest oczywiście tkanina. Dlatego świadomy wybór tkaniny ma zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o jakość odzieży. Stworzyliśmy więc ten przewodnik, aby pomóc Ci wybrać dobrej jakości materiały, aby ubrania pozostały w Twojej szafie na dłużej w idealnym stanie. 

Dlaczego warto wybrać wysokiej jakości tkaniny na odzież taką jak koszulka?

Zanim przejdziemy do szczegółów, dotyczących wyboru wysokiej jakości tkaniny, warto również wspomnieć, dlaczego w ogóle warto wybierać wysokiej jakości tkaniny i czym różni się odzież, taka jak koszulka wyższej jakości od gorszej jakości.

  • Trwałość: Dobrej jakości materiały są gwarancją, że odzież będzie służyła przez kilka miesięcy, a nawet lat. 
  • Odporność: Wszystkie ubrania powinny zachować swój kształt. Nawet po wielu praniach odzież nie powinna się zużywać, kurczyć ani skręcać.
  • Barwienie: W dobrej jakości tkaninach kolory nie powinny blaknąć. Zamiast tego kolory powinny wyglądać dobrze nawet po latach noszenia i cykli prania.
  • Komfort: Tkanina musi być przyjemna w dotyku. Nikt nie chce „drapiącej” koszulki.
  • Styl: Wysokiej jakości tkaniny są stylowe i modne. 
  • Jest też inny czynnik: zrównoważony rozwój. Wysokiej jakości tkaniny są produkowane zgodnie z tą filozofią.

Przeprowadź tekst dotykowy

Jakość bawełny, czyli najpopularniejszego materiału, z których wykonane są ubrania, takie jak koszulka, możesz łatwo rozpoznać po dotyku: tkaniny bawełniane wykonane w 100% z ELS (extra-long staple) lub bawełny czesanej są gładkie i niemal jedwabiste. Tańszym odmianom często brakuje tej miękkości – podobną miękkość zapewniają jednak niektóre mieszanki poliestru. Dlatego nie zapomnij, więc sprawdzić etykiety, aby upewnić się, że kupujesz koszulkę w 100% bawełnianą. Oczywiście dotykanie tkaniny nie jest możliwe podczas zakupów online: ale możesz być pewien, że marki korzystające z wysokiej jakości odmian bawełny, wspomną o tym na swojej stronie internetowej i w opisie produktu.

Chcesz wiedzieć, czy koszulka i inna odzież jest wykonana z wysokiej jakości tkaniny? Przeprowadź test światła

Jeśli jesteś w stanie fizycznie dotknąć odzież, taką jak koszulka przed zakupem, przyjrzyj się jej pod światło. Nawet bardzo cienkie tkaniny nie powinny wydawać się w pełni przezroczyste. Jeśli tkanina przepuszcza dużo światła, jest to znak, że nie jest dziana lub tkana bardzo gęsto. Prawdopodobnie straci kształt po kilku praniach i łatwo się zużyje.

Trwałość, miękkość, oddychalność tkanin

Niektóre cechy jakościowe tkanin, takie jak „wygląd”, czy „układanie się na ciele” są kwestią względna. Poniższe cechy możesz wykorzystać do obiektywnej oceny jakości tkanin:

  • Wytrzymałość: Tkaniny wykonane z długich włókien odcinkowych są zazwyczaj wyższej jakości, ponieważ są one przędzone w drobniejszą przędzę. Dzięki temu powstała tkanina jest mocniejsza i trwalsza.
  • Miękkość: Długość włókien ma również znaczenie dla miękkości materiału. Wynika to z faktu, że w przypadku krótkich włókien ich końce nie mogą być czysto wykończone. Długie włókna są bardziej równomiernie wplecione w tkaninę.
  • Oddychalność: Jednym z powodów, dla których niektóre tkaniny są mniej oddychające niż inne, są małe kieszenie powietrzne między poszczególnymi nitkami. Zapewniają one izolację termiczną. Na przykład drobno czesana bawełna może być tkana bardzo ciasno, aby uniknąć kieszeni powietrznych i nieprzyjemnego uczucia potu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *