Jak inwestować w zegarki

Jak inwestować w zegarki? Praktyczne porady

Z pewnością wiesz, że na świecie dostępnych jest wiele możliwości inwestycji – do najpopularniejszych należą choćby złoto, kryptowaluty, czy nieruchomości. Czy wiedziałeś jednak, że w identyczny sposób możesz inwestować także w zegarki? Co więcej, może to być inwestycja – zwłaszcza długofalowo – naprawdę opłacalna. Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad dotyczących tego, jak inwestować w zegarki.

W jakie zegarki warto inwestować?

Zegarki męskie to jedne z akcesoriów uzupełniających stylizację. Jednak coraz częściej są wykorzystywane w formie inwestycji. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że – tak, jak w przypadku choćby inwestycji giełdowych – do udanych inwestycji w zegarki niezbędna jest odpowiednia wiedza. Dlatego też jeśli na co dzień jesteś umiarkowanym entuzjastą zegarków, doradzamy Ci rozwinąć swoje hobby przed inwestycją. Pomoże Ci to uniknąć kosztownych błędów, jak np. pomylenie oryginału czasomierza z jego tanią podróbką.

Jak inwestować w zegarki, aby mieć szansę nie tylko na zwrot inwestycji, ale i zarobek? Przede wszystkim – wybieraj te czasomierze, które wytwarzane są przez uznanych producentów. Oczywiście, najlepszym wyborem będą propozycje marek premium, jak Rolex, czy też Patek Philippe. Trzeba jednak jasno powiedzieć sobie, że mało kogo na początku drogi stać na inwestycję rzędu kilkuset tysięcy złotych. Na początek zdecyduj się na czasomierze z nieco niższej półki, jak np. Seiko, czy Omega. Również i zegarki tych producentów z czasem znacznie zyskują na wartości, a niższa kwota inwestycji pozwoli Ci ocenić, czy inwestowanie w zegarki w ogóle jest czymś, co Cię pociąga.


Staraj się skupiać na tych modelach zegarków, które w jakiś sposób się wyróżniają. Mogą to być, na przykład, czasomierze z limitowanych kolekcji, Będą one Twoim asem w rękawie – bardzo często po latach zegarki takie poszukiwane są przez zapalonych kolekcjonerów, którzy są w stanie wyłożyć naprawdę olbrzymie pieniądze, by stały się ich własnością. 

Jeszcze jedna porada co do tego, jak inwestować w zegarki: istotną cechą każdego zegarka jest jego historia. Bardzo często pierwsza sztuka danego modelu zegarka osiąga bowiem znacznie większą wartość, niż kolejne. Staraj się więc inwestować w te zegarki, które mają ewidentne walory historyczne.

Jak inwestować, aby szybko zarobić?

Musisz wiedzieć, że zazwyczaj inwestycja w zegarki jest inwestycją długofalową – choć wartość wielu zegarków rośnie z każdym rokiem, najlepsze wyniki osiągniesz czekając cierpliwie na TEN odpowiedni moment, Zdarza się, że inwestorzy sprzedają nabyte przez siebie zegarki dopiero po kilku / kilkunastu latach od pierwotnej transakcji.


Oczywiście, istnieją sposoby na to, jak inwestować w zegarki by osiągnąć szybki zysk. Twoją strategią może być na przykład wyspecjalizowanie się w produktach konkretnej marki, lub zegarkach konkretnego typu. Zawężając swoje poszukiwania łatwiej odnajdziesz prawdziwe perełki w atrakcyjnych cenach, które następnie sprzedaż z zyskiem. Wymaga to jednak od Ciebie wyrobienia sobie pewnej renomy i bazy zaangażowanych klientów. Pamiętaj też, że i w tym przypadku okazać się może, iż po kilku latach cena takiego czasomierza jest znacznie wyższa, niż zaproponowana przez Ciebie podczas sprzedaży.

Jak inwestować w zegarki i nie dać się oszukać?

Niestety, inwestując w zegarki musisz zdawać sobie sprawę z tego, że w internecie dostępnych jest wiele falsyfikatów. Być może wydaje Ci się, że bez trudu odróżnisz je na podstawie ceny, jednak wcale nie jest to takie oczywiste. Paradoks jest bowiem taki, że – zwłaszcza w przypadku ekskluzywnych marek – podróbka także może być zegarkiem całkiem solidnej jakości, Przestępcy doskonale zdają sobie sprawę z braku doświadczenia, czy też wiedzy wielu kupujących i często sprzedają je w cenie niewiele niższej od autentycznych zegarków. 


A zatem – jak inwestować w zegarki i zmniejszyć szansę na oszustwo? Przede wszystkim naucz się zwracać uwagę na szczegóły. Przed zakupem dokonaj dogłębnego researchu i odpowiedz na pytania takie, jak:

  • jak wygląda pudełko zegarka
  • z jakiego materiału wykonany jest zegarek?
  • w jakich wersjach występuje dany produkt?
  • czy dany model zegarka wyróżniają nieoczywiste na pierwszy rzut oka detale?

Najlepiej będzie, jeśli znajdziesz trochę czasu, by udać się do sprawdzonego sklepu i na własną rękę sprawdzić, jak wygląda autentyczny model danego zegarka. Będziesz miał wówczas punkt odniesienia do produktu, którego nabycie rozważasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *